Praca w Niemczech jest niezwykle kuszącą opcją dla wielu Polaków – na wyjazd decydują się już nie tylko osoby pracujące sezonowo czy w systemie zmianowym, ale również wielu Polaków decydujących się wyjechać na stałe. Poza kwestiami administracyjnymi musimy wiedzieć również, jak wygląda rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce i czy jest to konieczne. Skąd brać wiedzę?
Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce
Praca w Niemczech to synonim dobrych zarobków oraz lepszej jakości życia – mówią specjaliści od finansów. Nie powinno więc dziwić, że tak wiele osób w różnym wieku decyduje się na podjęcie legalnej pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Jeszcze do niedawna najpopularniejsza była praca sezonowa, przy zbiorach. Dzisiaj do Niemiec wyjeżdżają również osoby pracujące w trybie zmianowym oraz osoby podejmujące pełen etat.
Decydując się na zatrudnienie w Niemczech musimy być świadomi konieczności rozliczenia się z niemieckim fiskusem. Proces ten nie jest skomplikowany, może jednak wymagać skompletowania różnorodnych dokumentów i zaświadczeń – warto pamiętać o tym podczas podejmowania pracy. Czy rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce jest konieczne? Okazuje się, że nie zawsze.
Kiecy rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce jest konieczne?
Jeśli podatnik uzyskał dochody wyłącznie za pracę na terenie Niemiec rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce nie jest konieczne. Sytuacja zmienia się jednak, kiedy będzie on chciał odzyskać nadpłacony podatek i uzyskać w Niemczech zwrot. Rozliczenie podatku w Polsce pozwoli na uzyskanie druku EU/EWR. W przypadku uzyskania dochodów zarówno w Niemczech, jak i w Polsce, podatnik zobowiązany jest do rozliczenia się w obu krajach. Szukając pomocy w rozliczeniu podatkowym w Niemczech warto skorzystać z pomocy doświadczonych biur podatkowych, specjalizujących się w prawie międzynarodowym.