Ciekawe

Dodatek na dziecko Kindergeld – najważniejsze informacje

Zachodni rynek pracy przyciąga nie tylko wysokimi zarobkami i możliwością rozwoju w wielu kierunkach, ale również atrakcyjnymi pakietami socjalnymi. Na specjalne dodatki mogą liczyć również pracownicy z innych krajów, legalnie zatrudnieni u niemieckiego pracodawcy. Jednym z najczęściej pobieranych świadczeń socjalnych jest dodatek na dziecko Kindergeld. Kto może skorzystać ze wsparcia? Jakie warunki należy spełnić? Sprawdź!

Komu przysługuje dodatek na dziecko Kindergeld?

Kindergeld to niemiecki zasiłek rodzinny. Jego przyznawaniem i wypłacaniem pieniędzy zajmuje się Familienkasse, czyli Niemiecka Kasa Świadczeń Rodzinnych. Zasiłek został stworzony z myślą o rodzicach wychowujących dzieci. Comiesięczny dodatek ma zapewnić wszystkim dzieciom godne warunki do życia i nauki oraz opiekę zdrowotną na wysokim poziomie.

Dodatek na dziecko Kindergeld mogą pobierać wszystkie osoby mające status nieograniczonego płatnika podatku niemieckiego i wychowujące co najmniej jedno dziecko. Wysokość świadczenia uzależniona jest od liczby dzieci w rodzinie. W tym roku rodzice wychowujący jedno i dwójkę dzieci otrzymują miesięcznie 219 €, trójkę 220 €, a czwórkę i więcej – 250 € na każdego potomka.

Jak uzyskać zaległe świadczenie?

Wróciłeś zza granicy i właśnie dowiedziałeś się, że mogłeś pobierać świadczenie na swoje dzieci? Bez obaw – możesz starać się o wypłatę zaległego dodatku za okres minionych 6 miesięcy. Nie musisz samodzielnie kontaktować się z niemieckimi urzędami i wypełniać skomplikowanych druków. W Polsce działają biura specjalizujące się w rozliczaniu podatków i uzyskiwaniu zaległych świadczeń dla polskich pracowników.