Laser odmładza poprzez stymulację naturalnych procesów regeneracyjnych w skórze. Sprawdź, kiedy ta metoda się sprawdza, a kiedy nie.
Laserowe odmładzanie twarzy – plusy i minusy
Laserowe odmładzanie twarzy to zabieg, który wykorzystuje nowoczesną technologię w celu pobudzenia naturalnych procesów regeneracyjnych w skórze. Energia laserowa wpływa bezpośrednio na włókna kolagenowe i elastynę, znajdujące się w skórze, prowadząc do ich przebudowy.
Na czym polega odmładzanie laserowe?
Laserowe odmładzanie twarzy to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który powinien być wykonywany przez lekarza. Procedura może wiązać się z pewnym dyskomfortem dla pacjenta (uczucie pieczenia i szczypania), dlatego przed zabiegiem laserowym można zastosować znieczulenie miejscowe w formie maści anestetycznej. Dodatkowo nowoczesne lasery wyposażone są w specjalne głowice, które chłodzą skórę podczas laseroterapii.
Odmładzające działanie lasera polega na zastosowaniu światła, które wykazuje wysokie powinowactwo do wody znajdującej się w skórze. Wytworzona energia powoduje mikrouszkodzenia w strukturze białek skóry (kolagenu i elastyny), czego efektem jest stymulacja tkanki do podjęcia procesów naprawczych. Uszkodzenia wykonywane są w kolumnowych odcinkach skóry. Lasery o takim działaniu nazywane są frakcyjnymi.
Wskazania do laserowego odmładzania twarzy
Laserowe odmładzanie twarzy dedykowane jest przede wszystkim osobom, które zauważyły na swojej skórze pierwsze skutki starzenia i chcą poprawić wygląd w sposób subtelny i naturalny, bez ingerencji chirurgicznej. Eksperci z krakowskiej Kliniki Miracki podkreślają jednak, że celem odmładzania laserowego jest nie tylko redukcja zmarszczek, ale też innych niedoskonałości wynikających ze starzenia się skóry, m.in.:
- drobnych wiotkości skóry,
- przebarwień,
- poszerzonych naczynek,
- blizn potrądzikowych,
- rozszerzonych porów.
Zalety odmładzania laserowego
- Laseroterapia sprawdza się jako metoda walki z pierwszymi oznakami starzenia się skóry – poprawia jej teksturę i elastyczność.
- Laser można zastosować nie tylko w celu odmładzania, ale też, aby wzmocnić kondycję skóry i spowolnić procesy starzenia u osób po lub tuż przed 30 rokiem życia.
- Zabieg jest stosunkowo bezpieczny, pod warunkiem że wykonywany jest przez wykwalifikowanego specjalistę, a poprzedza go szczegółowa konsultacja z pacjentem.
- Niewątpliwą zaletą zabiegów laserowych jest to, że nie wymagają długiej rekonwalescencji. Skóra po zabiegu może być podrażniona, zaczerwieniona i obrzęknięta, ale nie stanowi to powodu do rezygnowania ze swoich codziennych obowiązków.
Laserowe odmładzanie skóry – kiedy się nie sprawdza?
Zabiegi laserowe nie są dla każdego. Dla uzyskania optymalnych efektów konieczne jest wykonanie serii zabiegów, dlatego nie jest to terapia dla osób niecierpliwych, które oczekują natychmiastowych rezultatów. Na wyniki trzeba czekać nawet kilka miesięcy, a po pewnym czasie należy też wykonać tzw. zabiegi przypominające, które utrwalą efekty.
U niektórych osób zastosowanie lasera wiąże się z potencjalnym ryzykiem, dlatego ważne jest wykluczenie przeciwwskazań. Odmładzania laserowego nie wykonuje się w przypadku:
- ciąży i laktacji,
- łuszczycy,
- bielactwa,
- przyjmowania leków i ziół światłouczulających,
- świeżej opalenizny,
- chorób zaostrzających się pod wpływem światła,
- zaburzeń krzepliwości krwi.
Laserowe odmładzanie twarzy może okazać się niewystarczające u osób, u których proces starzenia się skóry jest w zaawansowanym stadium, a bruzdy są bardzo głębokie. W takich przypadkach sprawdzają się terapie łączone, składające się z różnych zabiegów medycyny estetycznej, np. laseroterapii oraz iniekcji toksyny botulinowej bądź kwasu hialuronowego. Czasem najlepszym rozwiązaniem może okazać się operacja plastyczna, np. chirurgiczny lifting twarzy.
Jeśli masz więcej pytań dotyczących zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie.