Ciekawe

Podstawowe wyposażenia dla konia: derka polarowa

Nauka jeździectwa składa się nie tylko z opanowania samej jazdy, ale również zdobycia umiejętności zajmowania się koniem. Każdy jeździec powinien umieć zadbać o bezpieczeństwo, komfort i higienę zwierzęcia. Dzisiaj przychodzimy z pomocą wszystkim początkującym miłośnikom jeździectwa zapoznającym się z podstawowymi akcesoriami dla konia. Czym jest derka polarowa – jeden z podstawowych elementów wyposażenia zwierzęcia? Sprawdź!

Derka polarowa dla większego komfortu konia

Derka polarowa jest elementem chroniącym konia przed czynnikami zewnętrznymi, przede wszystkim chłodem, wilgocią i owadami. Jest to rodzaj okrycia wierzchniego, które zakłada się na grzbiet i zad konia, czasami również szyję i pierś. Modele proponowane przez uznanych producentów często wyposażone są w pasy krzyżowe znajdujące się pod brzuchem, paski pod ogon oraz klamry na klatce piersiowej. Dzięki takiej konstrukcji derka nie zmienia swojego położenia, kiedy zwierzę jest w ruchu. W sklepach z profesjonalnym sprzętem jeździeckim znajdziemy derki wykonane z różnych materiałów: grubego, doskonale odprowadzającego wilgoć polaru, lekkiego ortalionu i bawełny. Każda z tkanin charakteryzuje się innymi właściwościami. Dostępne modele dzielą się więc na kilka typów: derki stajenne, przeciwdeszczowe (padokowe), padokowe z wypełnieniem, osuszające, siatkowe chroniące przed insektami oraz magnetyczne o działaniu terapeutycznym.

Funkcje derki

Derki zakładane są koniom przebywającym w stajni lub na zewnątrz, aby zapewnić im optymalny komfort cieplny w chłodniejsze dni. Ciepłe, polarowe modele doskonale izolują od chłodu, odprowadzają wilgoć, zapewniają odpowiednią termoregulację. Ponadto, derka okazuje się nieoceniona podczas osuszania zwierzęcia po intensywnym treningu.